Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Edukacja globalna

Artykuły

Wolontariuszka z Indii w naszej szkole

2018-06-22

Przez trzy tygodnie na przełomie maja i czerwca nasza szkoła gościła wolontariuszkę z Indii- Aayushi Shah, studentkę Ekonomii i Antropologii. Aayushi prowadziła lekcje w języku angielskim we wszystkich klasach poczynając od oddziału O do III klasy gimnazjum. Opowiadała o swoim kraju, o mieście, w którym mieszka - Bombaju, o stolicy - Deli, o Kalkucie i wielu innych ciekawych miejscach w swojej ojczyźnie. W dużym stopniu przybliżyła nam bogatą kulturę i historię swojego kraju. Opowiadała  o językach, religiach, uroczystościach, tradycjach, jedzeniu i strojach indyjskich. Wspominała także o trudnej sytuacji ludzi mieszkających w slamsach i na wsiach, gdzie dzieci mają utrudniony dostęp do edukacji i czasem zamiast chodzić do szkoły, muszą ciężko pracować. Pobyt Aayushi był doskonałym dopełnieniem realizowanego w naszej szkole projektu ORE: „Edukacja Globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”.

Czytaj więcej o: Wolontariuszka z Indii w naszej szkole

Dzień Św. Patryka na rzecz akcji "Studnia dla Południa" - przyjemnie i pożytecznie

2018-05-08

5 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Św. Patryka - patrona Irlandii.
Z tej okazji szkołę ozdobiły zielone koniczynki. Klasa V przygotowała krótką inscenizację, by przybliżyć postać św. Patryka oraz prezentację multimedialną, by przedstawić obyczaje i tradycje związane z obchodzeniem tego święta. Jedną z takich tradycji jest ubieranie się na zielono. W naszej szkole chętni uczniowie​​​​ również założyli zielone ubrania. Najbardziej zieloną klasą okazała się klasa 0a. W nagrodę cała grupa otrzymała pamiątkowe zdjęcia. Inni również robili sobie fotografie z irlandzkimi przedmiotami, takimi jak kapelusz, uszy skrzata, opaski i okulary z koniczynkami. Dochód ze sprzedaży zdjęć przeznaczony będzie na wsparcie akcji "Studnia dla Południa" PAH, organizowanej w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Wody.

22 marca w naszej szkole uczennice klasy IIB sprzedawały zdjęcia zrobione dla chętnych uczniów w dniu 15 marca, kiedy obchodziliśmy Dzień Św. Patryka. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony został na wsparcie akcji PAH "Studnia dla Południa". Uzbierana kwota na ten cel to: 480zł. Dziękujemy za pomoc i współpracę.

Czytaj więcej o: Dzień Św. Patryka na rzecz akcji "Studnia dla Południa" - przyjemnie i pożytecznie

Zmiany klimatyczne - spotkanie z wolontariuszem

2017-11-27

24 listopada ponownie gościliśmy panią Beatę Latos (wcześniej pani Beata przeprowadziła warsztaty o smogu). Pani Beata opowiedziała nam o swoim wolontariacie w Kenii i Boliwii jak również o wielu innych miejscach, które zdążyła już odwiedzić- Maroko, Portugalię, Włochy, Kazachstan, Peru. Wszystko w odniesieniu do zmian klimatycznych, które sama zaobserwowała i sfotografowała. Pani Beata skończyła spotkanie zachętą „Myśl globalnie, działaj lokalnie", byśmy pamiętali, że decyzje które podejmujemy tu i teraz mają wpływ na cały świat oraz, że my sami możemy żyć tak, by ograniczać zanieczyszczanie naszej planety.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za to spotkanie.

Czytaj więcej o: Zmiany klimatyczne - spotkanie z wolontariuszem

Z edukacją globalną za pan brat - gra zespołowa

2017-11-27

W czwartek 23 listopada w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, grupa uczniów z kl. II GA i II GB przeprowadziła grę zespołową dla uczniów klas IV - VII. Każda klasa rozpoczynała zabawę od degustacji bananów Fairtrade pozyskanych dzięki Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Następnie dzieci sprawdzały się w rożnych konkurencjach przy sześciu stanowiskach.  Uczniowie zczytywali urządzeniami mobilnymi hasła ukryte pod kodami QR, następnie pozyskane hasła musieli dopasować do odpowiedniej grafiki Celów Zrównoważonego Rozwoju lub do logo Fairtrade czy PAH. Rozwiązywali krzyżówki, quizy i rebusy, wykonywali polecenia w języku angielskim przy grze Keep talking... Wszystko o tematyce globalnej! Uczniowie ze zwycięskich drużyn dostali batony Fairtrade, każdy uczestnik otrzymał naklejkę, zakładkę lub żeton do wózka na zakupy.

Czytaj więcej o: Z edukacją globalną za pan brat - gra zespołowa

Peruwiańska dżungla - spotkanie z wolontariuszem

2017-11-22

W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej (18-26.11.2017) we wtorek 21 listopada odwiedziła nas pani Agata Jaworska z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Pani Agata przez rok pracowała jako wolontariuszka w amazońskiej dżungli w Peru. Przyjechała do nas by podzielić się swoimi doświadczeniami i opowiedzieć o tak odległym dla nas kraju. Uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo na temat Peru, poczynając od tego jak można się tam dostać, jak żyją jego mieszkańcy, jak dzieci w ich wieku spędzają czas. Obejrzeliśmy również wiele zdjęć i filmik z pobytu pani Agaty, rekwizyty takie jak grzechotki wykonane z kopyt lamy czy tradycyjne ponczo.

Spotkanie było bardzo ciekawe - bardzo za nie dziękujemy pani Agacie.

 

Czytaj więcej o: Peruwiańska dżungla - spotkanie z wolontariuszem

Która to Malala?- warsztaty podczas nocy w szkole

2017-11-13

Podczas nocy w szkole w dniu 3/4 listopada uczniowie klasy V mieli przeprowadzone 90 minutowe warsztaty. Wieczorna pora i swobodniejsza forma spotkania sprzyjała dyskusjom i wnioskom wyciąganym po poznaniu historii dwóch osób. Uczniowie prześledzili losy pewnego chłopca z Malawi - Johna, który musiał przejść wiele ciężkich chwil, by w końcu podjąć upragnioną naukę w szkole dla sierot. Druga historia dotyczyła Malali Yuosafzai - najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, która stoczyła niesamowitą walkę po to, by się uczyć i zapewniać prawo do edukacji dziewczynkom w Pakistanie i wielu innym dzieciom na świecie. W kontekście losów tych postaci, uczniowie zastanawiali się, pracując w grupach, czym edukacja jest dla nich samych, a czym dla bohaterów tego spotkania - przywilejem czy obowiązkiem?

Czytaj więcej o: Która to Malala?- warsztaty podczas nocy w szkole

Warsztaty antysmogowe

2017-11-08

W poniedziałek 30 października 2017 w ramach kampanii „Szkoły przeciw smogowi”  odbyły się warsztaty na temat znaczenia smogu w życiu człowieka, ograniczania zanieczyszczeń powietrza oraz skutków zmian klimatu. Zajęcia prowadziła pani Beata Latos, pracownik Fundacji Otwarty Plan, która rzeczowo przedstawiła co to jest smog, jakie są znane odmiany smogu i konsekwencje zdrowotne dla człowieka żyjącego w zanieczyszczonym powietrzu. 

Czytaj więcej o: Warsztaty antysmogowe

Reporterzy Globalnego Południa – wizyta PAH w naszej szkole.

2017-11-03

W bieżącym roku nasza szkoła realizuje 2-modułowy projekt  "Liderzy edukacji na rzecz rozwoju" w ramach programu Edukacja Globalna prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dzięki temu mogliśmy nawiązać kontakt z biurem Polskiej Akcji Humanitarnej w Krakowie i w ten sposób  31 października  2017 gościliśmy w naszej szkole pana Tadeusza Szczepaniaka. Pan Tadeusz przeprowadził 2-godzinne warsztaty dla dwóch grup (z klasy V i IIGB) w formie gry zespołowej -  Reporterzy Globalnego Południa. Uczniowie podzieleni na cztery zespoły podróżowali po krajach Afryki, wszyscy w jednym celu: by dostać się do Addis Abeba.  Mieli do wykorzystania różne środki transportu oraz różne miejsca noclegowe. Każda grupa startowała z innego kraju,  mając taką samą ilość pieniędzy na podróż.  Zespół musiał zaplanować swoją wyprawę tak by dotrzeć do celu i w jak najmniejszym stopniu zanieczyścić środowisko. Gdyby powstało za dużo zanieczyszczeń, nastąpiłaby katastrofa i wszyscy by przegrali. Dzieci podróżując po różnych miastach i miejscowościach były również zapoznawane z informacjami dotyczącymi obyczajów, społeczeństwa, warunków życia w danym kraju. Miały przedstawiane filmy i zdjęcia, odpowiadały również na pytania, które także stanowiły element gry.  Udział w tej grze był bardzo owocny głównie z dwóch powodów: uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się na temat życia w Afryce oraz zauważyli, że chcąc wygrać w tej grze, należy ze wszystkimi współpracować i pomagać sobie. Można to przenieść do każdej sytuacji codziennej czy to w szkole czy poza nią, by uświadomić sobie, że wszyscy „gramy do tej samej bramki.” Podejmując decyzje, działania powinniśmy pamiętać,  o tym, by nie szkodzić innym i dążyć do wspólnego celu jakim jest życie w przyjaznym otoczeniu zarówno w ujęciu lokalnym jak i globalnym.

Bardzo dziękujemy panu Tadeuszowi za spotkanie.

Czytaj więcej o: Reporterzy Globalnego Południa – wizyta PAH w naszej szkole.

Międzynarodowy Dzień Pokoju

2017-09-21

21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. W naszej szkole również postanowiliśmy zaakcentować takie święto. Klasa IIIGA przygotowała piękne dekoracje na gazetki. Chętni uczniowie odrysowali w białym papierze dłonie lub serca i z takimi elementami utworzyliśmy tzw Drzewa Pokoju. Zachęcaliśmy, by w tym dniu ubrać się na biało. Największym zaangażowaniem w tej kwestii wykazał się odział B naszej zerówki oraz klasa II GA. W ramach uznania, uczniowie z tych grup otrzymali cukierki. Mamy nadzieję, że taka akcja pomoże nam na dłużej pamietać o tym, jak ważny i potrzebny jest pokój na świecie, jednocześnie mieć też świadomość, że obecnie żyjemy w bardzo fortunnych dla nas czasach - mamy możliwość nauki i rozwoju w bardzo dobrych warunkach. Być może, nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić, by na całym świecie panował pokój, jesteśmy jednak myślami z naszymi rówieśnikami cierpiącymi z powodu konfliktów wojennych w wielu krajach. Jest jednak coś, co możemy robić tu i teraz- możemy wszyscy starać się, by w naszym najbliższym otoczeniu panowała dobra atmosfera, byśmy byli dla siebie życzliwi, pomocni i byśmy żyli w zgodzie i harmonii. 

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Pokoju

Gołębie i żurawie pokoju

2017-09-24
W okresie poprzedzającym obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, cała klasa V wzięła udział w projekcie Peace Crane Project. Akcja zainicjowana została w Stanach Zjednoczonych i jej założeniem było znaleźć sobie partnerską szkołę lub grupę ludzi, z którymi będzie można wymienić się złożonymi w formie origami żurawiami, sercami lub gołębiami. My postanowiliśmy taką wymianę zrobić z uczniami klasy V  z jednej ze Szkół Podstawowych z Częstochowy. Przygotowaliśmy kolorowe żurawie i plakat krótko opisujący naszą klasę. Wysłaliśmy wszystko pocztą. Nasi rówieśnicy przygotowali dla nas gołębie - również uważane za symbole pokoju oraz wspaniały album o ich szkole i uczniach. Dołączyli również serdeczne życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju-wszystko w języku angielskim. Taka wymiana symboli pokoju była bardzo miłym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasze papierowe ptaki "pofruną" jeszcze dalej.

 

 

Czytaj więcej o: Gołębie i żurawie pokoju